3 Milyon Euro Teklife Rağmen Satmadı – Aristotle Onassis Evi

3 Milyon Euro Teklife Rağmen Satmadı – Aristotle Onassis Evi Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşamış ve ticaret ile uğraşmış dünyaca ünlü armatör Aristotle Onassis’in doğduğu evi kendi kurduğu vakıf almak istedi. 1972 yılında ünlü iş adamı Cemal Yalazı tarafından satın alınan ev hala tarihi görüntüsünü koruyor. Cemal Yalazı Eşi ve 4 çocuğu ile kendisine zamanında yuva sahibi olmak istemiş. Yuvasını da alırken eşinin üzerine yapmış. Kendisi 2004 yılında vefat etmiş olsa da eşi Mihriye Yalazı hala evde torunu ile beraber yaşıyor. Vakıf Yetkilileri Yunanistan’ın İzmir konsolosluğuna gelerek evi görmek istediler. Bunun üzerine eve gelen Vakıf yetkilileri 3 milyon Euro karşılığında evi satın almak istedi. Fakat Mihriye Yalazı eşinden kalan evinin hatıralar ve anılarla dolu olduğunu söyleyerek teklifi reddetti.

3 Milyon Euro Teklife Rağmen Satmadı – Aristotle Onassis Evi

3 Milyon Euro Teklife Rağmen Satmadı
Ev

Yunan Bayrağı’nın Dalgalanmasını İstemedim

Mihriye hanım yaşananlar hakkındaki görüşleri şöyle; “ 3 kızım bir oğlum var. Benim yaşadığım ev, herkesin bildiği Onasis’in doğduğu yer olan tarihi binadır. Eşim Cemal Yalazı bu evi 1972 de satın aldı. Eşim ve çocuklarımla çok güzel yıllarımız geçti. Bir gün vakıf yetkilileri ile Yunan konsolosluğundan geldiler. Ev ile ilgilendiklerini ve satın almak istediklerini karşılığında ise 3 milyon Euro para vermek istediklerini söylediler. Biz şaşırdık tabi ki. Aile içinde biraz konuştuk ve düşündük. Yunanistan bayrağını ülkemizde dalgalandırmak istemedik. Bunun içinde satmadık.”

Aristotle Onassis Kimdir?

Yunanca Αριστοτέλης Ωνάσης , Türkçeye çevrilmiş hali ile Aristotle Onasis dünyanın en büyük özel denizcilik filosunu birleştiren kişidir. Dünya çapında en zengin ve en ünlü insanlar arasında yer alan yunan denizcilik ustasıdır. Onasis 20 Ocak 1906 yılında o zamanki adı ile Smayra şimdi ki adı ile de İzmir de dünya ya geldi. 1922 yılına kadar İzmir de yaşadı. Bu sırada Türk- Yunan savaşı sırasında şehirden kaçtı ve 1923 yılında Arjantine geldi. Tütün satarak başlayan kumarhane işletmeciliği ve petrol nakliyeciliği gibi bir çok ticaret yapmıştır. Onasis 24 yaşındaki oğlunun bir uçak kazasında ölmesi üzerine kendini toparlayamadı ve 2 yıl sonra 1975 yılında vefat etmiştir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle