Aile Konut Şerhi Nasıl Konulur?

Aile Konut Şerhi Nasıl Konulur? – Türk Medeni Kanunun 14. Maddesine göre aile konutu; aile bireylerinin yaşadığı, günlerini geçirdiği ve huzurlu evlerinde güzel anıların yaşandığı yer olarak belirtilmektedir. Kısacası aile bireyleri için manevi değeri olan yerlerdir. Bu gibi durumlarda, yapılara konut şehri adı verilen kısıtlama yapılıyor. Peki konut şerhi nasıl konulur; Yine aynı madde de geçen kanuna göre aile bireylerinin rızası olmadan konutun satışının yapılması veya kira sözleşmesinin feshedilmesi yasaklanmıştır. Aile bireylerinin izni olmadan bu tür faaliyetlerin yapılmasına kısıtlama getirmiştir. Yani bir anlamda da 3. Şahıslara belirtilen konutun bir aile konutu olduğunu belirtmektedir. Kısacası aile konut şerhi ailenin hayatını sürdürdüğü konutun resmi olarak beyanıdır. Tapu memurları aile bireylerinin rızası olmadan işlem yapmasını da engellemektedir. Bu genellikle aile yadigarlarını, ipsiz sapsız diye tabir edebileceğimiz aile bireylerinden korumak için kullanılmaktadır.

Aile konut şerhi için konutun bulunduğu şehirdeki tapu müdürlüğüne başvuru yapılarak talep edilir. Talep doğrultusunda tapu müdürlüğündeki görevli memur işlemleri yaptıktan sonra gerçekleşmektedir. Bir başka yol daha vardır, bu ise hâkimden de istenebilir. Bahsi geçen bu işlemler için herhangi bir ücret ise talep edilmemektedir.

Aile konut şerhi, aile bireylerinden birisinin diğerinin rızası olmadan konut hakkında işlem yapmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Aile konut şerhi koydurmak için aile bireylerinin rızasına gerek yoktur. Eşinizin sizden habersiz ve kötü niyetli işlem yapmasını engellemek amacıyla yapılır. Bunun için konut’un şerhi dilekçesi, evlilik cüzdanı, yerleşim yeri belgesi ve vukuatlı aile nüfus belgeleriyle beraber başvuru yapılmaktadır.

Bahsi geçen bu şerhi, konuta haciz gelirse engellemez. Her iki aile bireyinin rızası ile konutun satılmasına da engel olmamaktadır. İcra gelmesi durumda ise aile bireyinin borcuna karşılık satılır. Bu husus bilinmeli ve oldukça fazla dikkate alınması gerekmektedir.

Konut sigortası nedir? ve Konut kira gelirinde artış gibi birçok makaleye göz gezdirmek için tıklayın. Ayrıca bizi sosyal medyadan takip etmeyin unutmayın…

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle