Emlak Vergisi Nasıl ve Nereye Ödenir? -Son zamanlarda kredi faizlerinin indirilmesi ve TOKİ başkanlığının bazı illerdeki konutlarını satışa çıkarması ile emlak piyasası bir hayli canlandı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu fırsatlardan yararlanmak için koşuştururken konut sahibi olmanın da belli yükümlülükleri bulunuyor. Vatandaşların ileriye dönük sıkıntı yaşamaması için yapılması gerekenleri bilmeleri gerekiyor. Bu yazımızda sizin için emlak vergisi nasıl ve nereye ödenir? Ödeme yapmanın kolay yolları nedir? Sizin için derledik.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Ödenir?
Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Ödenir?

Türkiye de bulunan bütün gayrimenkullerin 1319 sayılı kanuna istinaden emlak vergisi bulunmaktadır. Yani eğer bir gayrimenkulünüz var ise vergi vermek zorundasınız. Gayrimenkul; Ev, bina, işyeri, arsa, arazi gibi tüm mal varlıklarına denir. Yılda 2 sefer olmak üzere gayrimenkulleriniz için emlak vergisi ödenmesi gerekmektedir. Emlak vergisi ise her türlü taşınmaz mal varlıklarından belirli oranda tahsil edilen ücrettir. Emlak vergisi taşınmaz varlıklara göre değişkenlik göstermekle beraber, her taşınmaz varlığın kendine özgü ölçütleri bulunmaktadır.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Ödenir?

Gayrimenkullerin hesaplanması büyükşehirlerde ve normal belediyelerde değişiklik göstermektedir. Büyükşehirlerde binde 2 oranında iken normal belediyelerde binde 1 oranındadır. Gayrimenkulün resmi değerlerine göre hesaplama yapılır. Her Emlak’tan Emlak’a değişiklik gösterebilmektedir. Ödeme kısmına gelindiğinde ise emlak vergisi ödemelerini vatandaşlar isterlerse tek seferde ödeyebilirler. İsterlerse 2 taksit olmak üzere de taksitlendirebilirler. 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında ilk taksitini, 1 Kasım-30 Kasım tarihlerini arasında ise ikinci taksitini ödenebilmektedir. Eğer belirtilen tarihler içinde vatandaşlar ödeme yapmazlarsa ekstradan 1.40 gecikme faizi ödemek zorunda kalırlar.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergisi ödemesinin birden fazla yolu bulunmaktadır. İlk olarak gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyelere giderek ödeme yapılabilmektedir. Buna ek olarak Belediyelerin banka hesaplarına eft/havele yolu ile ödeme de yapabilmektedir. Bunun haricinde E-devlet üzerinden de emlak vergisi ödemesi yapılabilmekte ve sorgulanabilmektedir. Ayrıca PTT şubelerine giderek emlak vergisi de ödenebilmektedir. Borsa ve ikinci el piyasasında ki değişiklikler emlak piyasasında dalgalanmalara neden oluyor. Emlak piyasası hakkında güncel haberler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle