Emlakçılıkta Yeni Dönem Başlıyor – Yetki Belgesi Geçtiğimiz aylarda taşınmaz ticareti yönetmeliğinin uygulanması için süre verilmişti. Verilen süre bu ayın sonunda doluyor. 31 Ağustostan itibaren taşınmaz ticareti belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacaklar. Yeni bir erteleme kararı çıkmadığı sürece Emlakçılıkta yeni dönem başlıyor. İşte detaylar;

Emlakçılıkta Yeni Dönem Başlıyor – Yetki Belgesi

emlakcilikta-yeni-donem-basliyor-yetki-belgesi
Emlakçılıkta Yeni Dönem Başlıyor – Yetki Belgesi

Resmi gazete yayımlanan düzenlemeyle taşınmaz ticareti yapabilmek için taşınmaz ticareti belgesini (yetki belgesi)emlakçıların bulundurması gerekecek. Bu yetki belgesi bulundurmayan kimseler emlakçılık yapamayacak. Son tarih 31 Ağustos olarak belirlenen düzenleme ile kalite standartlarının yükseleceği ve işi bilenlerin bu mesleği icra edeceği söyleniyor.

İşi Bilenler Yapacak

Son yıllarda kendilerine ek iş bulmak isteyen vatandaşların çokça yapmaya çalıştıkları mesleklerden birisi emlakçılık olmuştur. Her ne kadar sektörü etkilese de böyle bir furya yer alıyor. Vergi levhası olmadan ve işi tam bilmeden yapılması, işi bilen emlakçıları zor durumlara sokmuştur. İşi bilmeyen bu yeni emlak danışmanları yüzünden alıcı ve satıcı da birçok kez mağdur olmuş, hatta İnternetten satışlar da dolandırıcılık bile yapılmıştır. Bu ve benzeri durumları önlemek, ayrıca kaliteli ve işi bilen emlakçılara sürdürülebilir ortam hazırlamak için belge gerekli olacak.

Belge çok basit anlamda herkese bu yetkinin verilmesinin önüne geçecek ve işi gerçekten yapabilenleri öne geçirecektir. Bu düzenleme ile birlikte bir çok parametre düzene girecektir. Ev fiyatlarının artışı, vergilendirme durumları, sektör doygunluğu gibi gib…

Caydırıcı Cezalar Yolda

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) başkanı Hakan Akdoğan, taşınmaz ticareti yönetmeliğinin uygulanması için caydırıcı cezaların olması gerektiğini savunuyor. Taşınmaz ticareti belgesi olmayan emlakçılara 25 bin Türk Lirası ceza kesilmesi gerekiyor. Caydırıcı etkisi olan bu meblağ etkisini göstermesi bekleniyor. Bunun yanı sıra sözleşme damga vergisi muafiyeti, Yetki olmayan kişilerin ilan yayınlamaması, hizmet bedellerinin azami şartlarda düzenlenmesi ve bu alanlarda denetimin artırılmasını da istediğini belirtti.

Emlak piyasasını yakından takip etmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edip, bir çok haberden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle