Ev Almak İsteyenler İçin Şu An Doğru Zaman mı?

Ev Almak İsteyenler İçin Şu An Doğru Zaman mı? – Özellikle konut fiyatları 2020 yılında oldukça farklı bir değişme içerisindedir. Talihsiz bir şekilde ortaya çıkan Covid-19 salgını bütün ekonomiyi etkileyerek ev fiyatlarını da bir hayli değiştirmiştir. Ülkemiz de bu düşen ekonomiyi canlandırmak ve insanların ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için son derece düşük faizli krediler sunmaya başlamıştır. Neredeyse salgının iyice hafiflediği bu aylarda ise konut fiyatları yavaş yavaş artış başladı ve evlere olan talepler oldukça arttı. Dolayısıyla da ev sahibi olmak isteyenler de doğru zamanın ne zaman olduğu oldukça kararsız kaldı.

Ev Almak İsteyenler İçin Şu An Doğru Zaman mı?

Konut Sahibi Olmak İçin Tam Zamanı

Konut fiyatları 2020 yılı içerisinde neredeyse pek çok kez inişler ve çıkışlar yaşadı. Bunun nedeni ekonominin belli bir istikrar göstermemesi ve sürekli olarak değişkenlik göstermesi. Bunun yanında evlere olan talepler de konut fiyatlarını etkileyerek bir anda çıkmasını da sağlayabilmektedir. Fakat salgının oldukça rahatladığı bu Temmuz-Ağustos ayları ev almak için muhteşem aylardır. Giderek artan ev fiyatlarını daha da beklemeden şimdi istenilen ev için hazırlıklara başlanmalı. Aksi halde konut fiyatları çok daha büyük artışlar gösterebilir. Özellikle yılbaşına kadar olacak zaman diliminde nasıl bir fiyat aralığı ile karşı karşıya kalınacağı kestirilemediği için ev almak isteyen kişiler daha fazla beklememeli. Birçok yapı Kurul başkanı da bu görüşü savunarak ev sahibi olmak isteyenleri teşvik ediyor.

ev-almak-isteyenler-icin-su-an-dogru-zaman-mi
@Pexels

Belirleyici rol oynayan bir kaç etmen ise; gençler, müteahhitler ve kredi kullananlar… Krediler de yapılan oran düzenlemeleri ve erteleme işlemleri bir çok insana cazip gelmiştir. Bu durumdan faydalanan müteahhitler yeni girecekleri işlere hız kazandırıp daha çok kazanmanın derdine düştü. Diğer yandan okulların kapanması ve kira işlerinin öğretim dönemleri ile harekete geçmesi alışılagelmiş bir durumdu. Bu yıl mezun olan ve evleri boşaltan öğrenci kiracılar diğer bir belirleyici etken oldu. Yani kiradan boşanan evleri satılığa çıkaran bir çok ev sahibi oldu. Yeni yılda da okulların açılıp açılmaması konusunda henüz çelişkiler varken ev sahiplerinin bu fırsatı değerlendirmek istemeleri oldukça olağan karşılanmalıdır.

Bizi takip etmeyi ve güncel kalmayı unutmayınız!

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle