Eylül Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

Eylül Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı – Ev sahipleri için sevindirici kiracılar için üzücü haber geldi. 2020 yılı eylül ayı itibari ile enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklandı. Her sene kiracılar ile ev sahipleri arasında yenilenen sözleşmelerde TEFE TÜFE oranları baz alınarak kira artırımı yapılıyordu. Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla da Eylül ayından itibaren kira artış oranları açıklandı. İşte detaylar;

Eylül Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

eylul-ayi-kira-artis-orani-aciklandi
Kira Artış Oranları Açıklandı

Her sene kira sözleşmesi yenileyenler enflasyonun ivmesinin yukarı doğru oluşandan kaynaklı olumsuz yönde etkileniyordu. 2018 yılında yeniden yapılan düzenleme ile kira artış hesaplamalarında değişikliğe gidildi. 2018 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan orta vadeli ekonomi programı (2019/2021) kiracıları bir nebze olsun rahatlattı. Ekonomi programına göre kira zam oranları üretici fiyat endeksine göre yapılması rafa kaldırıldı. Bunun yerine tüketici fiyat endeksi (TÜFE)’ye göre hesaplanmasına karar verildi.

2020 Yılı Eylül Ayı Kira Artış Oranları

TUİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 11.77 aylık yüzde 0.86 oranında arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık yüzde 11,53 artarken aylık ise 2,35 oranında artış oldu.

TÜFE 2020 yılı Temmuz ayına göre yüzde 0,86, 2019 yılının aralık ayına göre ise 7,29, 2019 yılının aynı ayında ise 11,77 ve 12 aylık ortalama olarak ta 11,27 artış gösterdi.

Örnek verecek olursak ev kiranız 1000 Türk Lirası olsun. Zam oranı 11.77 den hesaplanırsa zam bedeli olarak 177 TL zamlı kira bedeli ise 1,177 Türk Lirası olacaktır.

Tüm bu veriler ışığında Ev sahipleri ve kiracılar arasında gerginlik yaşanmadan artış oranlarının minimum değerleri belirleniyor. Eğer harici bir sözleşmeniz yok ise her iki taraf yani ev sahibi ve kiracı içinde bu oranlar oldukça tatmin edici oluyor. Bu işlemin yıllardır süre geliyor olması bir çok olayın da önüne geçiyor.

Gayrimenkul sektörü hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi takip edin.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle