İmar Affı 2020 Yılında Çıkacak Mı?

İmar Affı 2020 Yılında Çıkacak Mı? – Son günlerde artçı depremlerle sarsılan ülkemizde vatandaşlar oldukça tedirgin ve bir hayli endişeli. Yakın zamanda Elâzığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra insanlar tedbir alınması gerektiğini anladılar. Bireysel olarak doğal afet sırasında neler yapılması gerektiğini öğrenmek için kurslara gidenler bile oldu. Uzmanlar Marmara bölgesinde büyük bir deprem olacağının altını çizerken bireysel tedbirlerin yanı sıra şehirlerimiz doğal afetlere hazırlıklı mı? İnsanlar bu soruyu sıkça sormaya başlarken imar affı gündeme geldi. Sizce imar affı 2020 yılında çıkacak mı?

İmar Affı 2020 Yılında Çıkacak Mı?

Türkiye’de ortalama yüzde 50 imara aykırı bina bulunuyor. Özellikle uzmanların İstanbul için en az 7,5 büyüklüğünde bir deprem gelebileceğini sıkça söylemesi üzerine insanlar imar affını sormaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanının imar affı için daha önce açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Kurum “Vatandaşların başvurularının kanuna uygun olup olmadıkları ve 31 Aralık 2017 yılından önce başvuru yaptıklarına dair kontrolleri yapıyoruz” demişti. Ek olarak Bakan Kurum “ Yaptığımız kontroller dahilinde şuana kadar 30 bin yapı kayıt belgesini iptal ettik.” diyerek imar affının olmayacağının sinyallerini vermişti.

Gelinen bu nokta da gayrimenkul sektörünün önce isimlerinden de açıklamalar geldi. Cansel Şirin Yazıcı imar affı ile ilgili olarak “ İmar mevzuatı çok çetrefilli. Gayrimenkulde değer tanımı da bir tane olmayınca iş güç hale geliyor. Bu nedenle yanlış düşünülebiliyor. Sahada veri topluyor ve yorumluyoruz.  İnsan faktörünün olduğu yerde değerleme yapmak gerçekten güçtür… İmar affı gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. O zaman yeni bir başlangıç olur. Gayrimenkul için sorunları çözüm gelecek nesillere bırakmamak gerek. İmar affı bunun için gerekli. Amaç sistemi düzeltmek olmalı. Türkiye’de tapu duygusal bir kavram halinde. İki yıldır kredi ile desteklenmeyince gayrimenkul yerinde saydı. Kredi indirilince bu yükselme yaşandı. Krediyi düşürünce talep patlaması oldu. Stoklar tükendi. Şimdi faizler yükseliyor. Konut satışı bundan sonra bu hızla gitmez.”

Güncel ve güçlü bilgiye bizimle ulaşabilirsiniz. Bizi takipte kalın!

KAYNAK

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle