İran’dan İzmir’e Büyük Talep – İzmir’de Konutlara Talep Artışı Yaşanıyor

İran’dan İzmir’e Büyük Talep – İzmir’de Konutlara Talep Artışı Yaşanıyor -Pandemi sürecine bağlı olarak konut piyasası zor zamanlar geçiriyor. Özellikle yabancılara konut satışları nerede ise durma noktasına gelmişti. Uluslararası seyahat kısıtlaması, yabancı yatırımcıların ülkemize gelmesini bir süreliğine durdu. Gelinen nokta da hükumetin verdiği destek ile konut satışlarının eski haline dönmesi hedeflenirken, çok daha ilerisine geçip tavan yapmasını sağladı. Yabancı yatırımcılarda bu fırsattan yararlanarak ev almaya başladı. İranlı vatandaşların ilgi odağı İzmir’de konutlara talep artışı yaşanıyor.

 

İran’dan İzmir’e Büyük Talep – İzmir’de Konutlara Talep Artışı Yaşanıyor

İranlılar İzmir’deki Konutları Gözüne Kestirdi

İranlı vatandaşlar, daha önce gelen İranlılar tarafından beğenilen ve güvenli olduğuna kanaat getirdikleri İzmir’den ev almak için büyük çaba sarf ediyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına da geçmek istiyorlar. İranlılar, İzmir’in en çok cezbeden yanı olarak güvenli olması ve sahil kesiminde bulunmasını öne sürüyorlar. İranlılar, kendi ülkelerinde konut almak isterlerse Türkiye’deki evlere kıyasla daha fazla ödeme yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu durum İranlıları Türkiye’ye doğru kaymasını sağlıyor. İzmir’de Narlıdere ve Karşıyaka semtlerini tercih eden İranlılar, buralardan ev bakarak kendileri için en uygun evi tercih ediyorlar. Türkiye, İran ile sınır komşusu olduğundan ve kültürel adaptasyon olarak daha kolay olacağından Türkiye’yi tercih ediyorlar.

Ayrıca vatandaşlık işlemleri içinde talepler oluyor. Türkiye’de yatırım yaparak 2. vatandaşlık alınabildiğinden İzmir rağbet görüyor. Bu şekilde sadece İranlı vatandaşlar değiş dünyanın bir çok yerinden (özellikle Asya ve Orta Doğu ülkeleri güçlü konumda gördükleri Türkiye’den vatandaşlık istiyor) oldukça yoğun talepler oluyor.

İran’dan sonra Irak ve Afganistanlılar da Talep Gösteriyor

İzmir’in tanıtımı İranlılara yaptıktan sonra yoğun ilgi olmasıyla, Irak ve Afganistan içinde aynı yöntemle ilgi çekilmesi umut ediliyor. Tanıtımın Avrupa ülkelerinde de gösterildiği ve yabancı yatırımcıların ilgisi cezbettiği söyleniyor. Bir tür pazarlama işi gibi görünse de uzun vadede ülkemize oldukça fazla döviz kazandırabilir, turist sayısında da artış görülebilir…

Konut piyasası hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Takipte kalın…

KAYNAK

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle