Kat İrtifakı Nedir? Neden Önemlidir?

Nedir bu kat İrtifakı ve Neden Önemlidir? – Bir ev almak için karar verdiğinizde, satın almak istediğiniz ev eğer bir inşaat halinde ise bu noktada kat irtifakı gibi bir kavram karşınıza çıkacaktır. Bu kavram hakkında net bir bilgiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Çünkü konut sektöründe bu kavram önemli bir yere sahiptir. 

Kat İrtifakı Nedir?

İnşaat çalışmaları henüz tamamlanmamış yani oturmaya hazır hale gelmemiş bir konutu satın almak istiyorsanız, bu alışveriş sonucunda kat irtifakıı sözleşmesi gerçekleştirilir. Size konutun kullanım hakkını yani tapusunu sağlayan bu sözleşme aslında şahsınıza ait olan arsa payını ifade etmektedir. Kat irtifakı konusunda da elbette mevzu bahis bir konutun satın alınması olmak ile birlikte ortada henüz bir daire bulunmamaktadır. Bu durumda yerel yönetim yani belediye tarafından belirlenmiş bir adres ve kapı numarası ile birlikte tapu elde edilir. İşte bu bilgilere kat irtifak tapusu üzerinden ulaşılması mümkündür. 

Kat irtifakının kurulabilmesi için gerekli bir kaç şey vardır; Bunların başında Tapu siciline tescil yapılması gerekmektedir. Tapu Müdürlüğünde yapılacak olan işleme; arsa sahibi ve paydaşları arasında resmi olarak senet imzalanır. Kat irtifakında herhangi bir paydaş ile gerçekleşmeyecek ise ve tek bir kişiye ait olacaksa senet yerine istem belgesi düzenlenir.

Kat İrtifakının Önemi Nedir?

Özellikle bankalar üzerinden temin edeceğiniz konut kredisi ile birlikte ev satın almak istediğinizde, bu kredi için belirtilmesi gereken evraklar arasında kat irtifakı bulunması zorunluluğu yer alır. Konut satın alırken kat irtifakı ile mülkiyeti kavramları arasında net bir şekilde fark bulunmaktadır. İrtifak şeklinde düzenlenmiş bir tapu, inşaatın başlaması noktasından iskanın alınmasına kadar dönem içerisinde geçerlilik sağlar. Yani iskan alınma işlemi tamamlandıktan sonra ise kat irtifakı üzerinden mülkiyeti tapusuna geçiş zorunluluğu yer alır. 

Bahsedilen durumda bu irtifak ve mülkiyeti tapuları arasındaki en önemli fark, tapunun sahip olduğu risk olarak görülebilir. İrtifak sayesinde satın alınmış bir konut halen tamamlanmamış olduğu için inceleme sırasında eksiklikler çıkabilir. Ancak kat mülkiyeti sayesinde konut satın alındığında, sadece kurallara göre yapının uygunluğu belirlenir. 

Ayrıca eğer benzer haberlere erişmek ve okumak isterseniz ana sayfamıza buradan dönebilir, ya da bizi sosyal medyadan takip edip bildirim alabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle