Konut Kira Gelirlerinde Artış

Konut Kira Gelirlerinde Artış – Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından açıklanan liste dahilinde dünyada konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ve en fazla düşüş gösterdiği ülkeler ifade edildi. Liste içerisinde Türkiye, konut gelirlerinin artış gösterdiği ülkeler arasında yer aldı. 

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından dünyada konut gelirlerinin artış gösterdiği ve düşüş gösterdiği ülkeler hakkında bir liste yayınlandı. Ulusal gazetelerde yayınlanan haber kapsamında, 63 ülkenin bulunduğu IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2019 yılı üçüncü çeyrek verileri bağlamında; konut gelirlerinin artış ve düşüş gösterdiği ülkeler belirlendi. Listede Türkiye de yer alırken, ülkemizde kiralardan elde edilen gelirin, ev fiyatlarında yaşanan artış hızının çok daha önünde olduğu görüldü. 

Konut Kira Gelirlerinde Artış

Konut fiyatlarında yaşanan artış ile kira bedelleri açısından yaşanan artış endeks içerisinde karşılaştırılırken, 2010 yılı dahilinde endeks 100 olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda 2019 üçüncü çeyreği itibarıyla bu oran Türkiye’de 98,1 şeklinde belirlenmiştir. Rakamlar başka bir şekilde ifade edilirse, son 9 yıllık süreç içerisinde satılan evlerde fiyat artışı ile karşılaşılması sonrasında kira gelirlerindeki artış ise %2’nin altında görüldü. Yani bu durumda konutlarda kira gelirleri, satılık konutlardaki fiyat artışına göre daha yüksek bir rakam oluşturdu. 

Türkiye, 2015 yılında %42 gibi bir fark sayesinde satılık konut fiyatları ile kira bedellerinin karşılaştırılması açısından en fazla artış ortaya çıkaran ülke şeklinde kaydedilmişti. Bu gelişen teknoloji ve büyüyen pazar olan ülkemiz için olumsuz gibi görünse de uzun vadede olumlu sonuçlar doğurabilecektir. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda yapılan konut satışlarında da büyük artışlar vardı.

Ayrıca eğer benzer haberlere erişmek ve okumak isterseniz ana sayfamıza buradan dönebilir, ya da bizi sosyal medyadan takip edip bildirim alabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle