Konut Sigortası Nedir ? – Bakan Berat Albayrak kredi paketlerini açıklamasıyla konut sahibi olmak isteyenler harekete geçti. Faizlerin düşmesi, ilk 1 yıl ödeme yapılmaması ve uzun vadeli olması gibi cazip koşulları fırsat bilenler ev almak için kolları sıvadı. Fakat ev sahipleri ve çeşitli etkenler ile bu durum fırsat bilinerek ev fiyatlarında da oldukça fazla artışlar oldu. İnsanlar ev bakarken akıllarına da konut sigortası nedir? nasıl yapılır? sorusu gelmektedir. Bu yazımızda Konut Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır? gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir makaledir.

Konut Sigortası Nedir ?

Konut sigortasını anlatmadan önce ilk olarak şu iki tanımı yapalım; “Sigorta, risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali araçtır. Sigorta sözleşmesi, sigorta yapılması için hukuken gerekli sözleşmedir. Sigorta şirketi, sigorta işlerinin yönetilmesi, işletilmesi, satışı ile ilgilenen şirkettir.”

Sigorta şirketleri konut sigortası yaptırmak isteyenlere birçok seçenek sunmaktadır. Daire ve bina için sigorta yapılabilmektedir.Ev sahipleri evlerini konut sigortası yaptırarak güvence altına alabilmektedirler. Evinizi, konut sigortası yaptırırken en dikkat edilmesi gereken nokta ise size en uygun teminat seçeneğini tercih etmenizdir. Yangın, hırsızlık, cam kırılması, elektrik, tesisat ve sel/su baskını gibi birçok olumsuz durumda evinizi teminat altına almaktasınız. Aynı zamanda deprem, konuta araç çarpması, enflasyondan koruma gibi ek teminatlardan da istifade edebilirsiniz. Birçok seçenekten yararlanabilirken, hangi teminatı seçerseniz seçin yangın ortak teminattır. Yangının dışında kalanlar ek teminat olarak geçmektedir.

Konut sigortasının ücretleri de yaptırdığınız teminata göre değişmektedir. Aynı zamanda konutun bulunduğu bölgeye ve sigorta şirketlerine göre de değişiklik göstermektedir. Ev sahiplerinin aklına gelen bir diğer soru ise konut sigortasını yaptırmak zorunlu mu? Bu konuya tek cümle ile açıklık getirelim. Konut sigortası ev sahiplerinin ya da kiracıların isteği üzerine yaptırılıyor. Konut sigortası isteğe bağlıdır yani bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak büyük depremler görmüş, fay hatları üzerinde yer alan ülkemizde Dask (Doğal Afet Sigorta Kurumu) sigortası ise zorunludur. Bu durum tedbir amaçlı olarak yorumlanabilir.

Bizi sosyal medyadan takip edebilir, diğer makalelerimizi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle