Birden çok binanın bir araya gelmesi ile birlikte genellikle çok yüksek sayıda konutun bir arada bulunduğu yaşam alanları site olarak bilinir. Ortak yaşam paydasında buluşan ev sahiplerinin yer aldığı bu yaşam alanlarında yönetimin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi, kat malikleri arasında çözülmesi gayet zor bir konu olarak görülmektedir. Bu nedenle birçok site sakini son yıllarda daha profesyonel bir çözüm için profesyonel site yönetimi talep etmektedir. 

Profesyonel site yönetimi, sadece site tarzı toplu konutlarda değil apartmanlarda da uygulanabilen bir sistem oluşturmaktadır. Site yönetimi sayesinde kat malikleri arasındaki ilişkiler hiç bir hasara uğramadan, tüm sorunlar ve ihtiyaçlar sistematik bir şekilde çözüme kavuşabilir. 

Birçok apartman ve sitede gerçekleştirildiği üzere yöneticilerin kat malikleri arasından seçilmesi sonucu, istenmeyen olaylar ile karşılaşılarak düzensiz bir yönetim ortaya çıkabilir. Ancak profesyonel site yönetimi; kat sahipleri, kiracılar ve ev sahipleri arasında eşit bir yönetim anlayışı sağlamak ile birlikte kat mülkiyeti kanununa bağlı olarak gerçekleştirilir.

Profesyonel Site Yönetimi Nasıl Yapılır?

Apartmanlarda veya en azından iki blok ile oluşmuş sitelerde profesyonel yönetim alınması için 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan faydalanılır. Bu hizmetin alınması ile birlikte kat malikleri hukuksal konularda birbirleri ile karşı karşıya gelmeden çözüm elde edebilir. Profesyonel site yönetimi ile birlikte gider tasarrufu elde edilirken, bütçe planlaması yapılabilir. Sitede gerçekleştirilecek kat hizmetleri, temizlik hizmetleri, tüm bakımlar, onarımlar, tadilatlar, faturaların ödenmesi, personel giderlerinin ödenmesi ve güvenlik koşullarının oluşturulması gibi birçok nokta belirli aidatların toplanması vasıtasıyla karşılanır. Proffesyonel site yönetimi bu açıdan hizmet verebilmek için kurulmuş özel şirketler tarafından sağlanır. Site veya apartmandan seçilmiş bir temsilci ile bağlantıda bulunan şirket, belirlenen aidatların toplanmasını ve bu aidatların yönetim giderleri için düzenli şekilde kullanılmasını sağlar. Şirketler bu konuda belirli aylık veya yıllık bir ücret talep ederek, site yönetimini üstlenir ve düzenli bir şekilde sürdürür. 

Profesyonel Site Yönetimi’nin Faydaları;

  • Verilecek hizmet olan site yönetimi ile daire sahipleri hukuksal konularla muhatap olmaz, istenmeyen durumlar yaşanmaz.
  • Yapılan harcamalarda, giderlerde tasarruflar sağlanabilir, yönetim bütçesi daha verimli kullanılabilir.
  • Apartman veya site sakini olan yöneticinin üzerinden sorumluluk kalkar ve mesleği bu olan insanlar ile zaman tasarrufu elde edilir.
  • Yönetici genel kurul toplantıları düzenleyerek sadece alınan kararların uygulanmasına denetçi olarak atanmış olur.
  • Kişisel alanlardan çok ortak alanların bakımı, onarımı yada revizyonu konusunda profesyonel site yönetimi, site/apartman sakinlerine en doğru hizmeti vermiş olur.
  • Hali hazırda sahip olunan kaynaklar daha doğru şekilde yönlendirilir ve kat maliklerini bir çok prosedürden kurtarır.
  • Herkes en mantıklı olan bir noktada buluşur.

Ana sayfaya dönüp diğer makalalerimizi okuyabilir yada bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle