Tapu Dolandırıcılığı – Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğün’den “Kısa Mesaj” ile önlem

Tapu Dolandırıcılığı – Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğün’den “Kısa Mesaj” ile önlem – Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, vatandaşların taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden anında haberdar olmaları için e-Devlette “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” kısmına numaralarını kaydetmeli. Böylece yapılan işlem bilgileri dışındaysa cep telefonlarına otomatik gönderilecek SMS sayesinde hemen ilgili tapu müdürlüğüyle irtibata geçebileceklerini bildirdi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğün’den Tapu Dolandırıcılığı Hakkında Uyarı!

“Sayın ADLI tapu sahiplerini uyardı! Gayrimenkul sahiplerinin tapuda başlatılan işlemlerden haberdar olmaları için telefon numaralarını kayıt ettirmeli. Adlı, Türkiye’nin en önemli kamu ağı e-Devlet te, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün birçok uygulamasına tek tuşla erişmenin mümkün hale geldiğini belirtti.”

Uygulama, tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde arttırdı

Adlı, sunulan hizmetlerin en önemlilerinden birinin de taşınmazlar üzerinde başlatılan işlemlerden bilgilendirilmek için hazırlanmış “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” seçeneği olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette ‘Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına ‘Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde … sıra no ile işlem yapılmaktadır’ şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı.”

Adlı, vatandaşın her konuda olduğu gibi taşınmazların alım ve satımı konusunda da bilgilendirmesinin öncelikle onların yararına olduğunun altını çizdi. Bu şekilde bir çok dolandırıcılığın ve sahtekarlığın önüne geçilmesi hedefleniyor.

E-Devlet’te, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bir çok uygulaması bulunmaktadır.

Adlı, Türkiye’nin en önemli kamu ağı e-Devlette, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün birçok uygulamasına tek tuşla erişmenin mümkün hale geldiğini belirtti. Vatandaşın “turkiye.gov.tr” web adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkine tıkladığında karşısına birçok seçenek çıktığını da ifade etti.

Tapu hakkında diğer haberler için lütfen tıklayın

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle