6 Aylık Artış 1 Günde – Konut Fiyatlarının Durumu

6 Aylık Artış 1 Günde – Konut Fiyatlarının Durumu – Düşük maliyetli kredi paketi devreye girmesiyle beraber son 6 ayda yaşanan konut fiyatı artışı bir gecede yaşandı. Özellikle 1 yıl geri ödemesiz kredi fırsatının olması ev sahibi olmak isteyenleri için büyük bir avantaj sağladı. Buna karşın konut fiyatları uçtu. Kredi çekerken ki masraf ve maliyetler de konut fiyatları kadar yükseldi. İşte detaylar;

6 Aylık Artış 1 Günde – Konut Fiyatlarının Durumu

Pandemi sürecinden sonra normalleşme sürecine girilmesi ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla Bakan Berat Albayrak tarafından destek paketi açıklanmıştı. 1 Haziran itibarıyla devreye alınan destek paketi sayesinde ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi almak için kolları sıvadı. Kamu bankalarıyla verilen destek paketinin 1 yıl geri ödemesiz ve 150 ay vade gibi şartları taşımasıyla yoğun talep gördü. Fakat Emlak Konut GYO’nun projeleri dışındaki tüm projelerde ciddi bir dosya ve kredi masrafları olduğundan çekimser davranan vatandaşlarda olduğu görüldü. 1 yıllık geri ödemesiz kredi imkanı sağlayan Bankalar yüzde 20-25 oranında komisyonu inşaat firmalarından alıyor. İnşaat firmaları da fiyatları yükselterek dengelemeye çalışıyor.  Ana sebep bankaların ilk bir sene ödenmeyen kredinin faizi fiyata eklemesi olarak görülüyor.

6-aylik-artis-1-gunde-konut-fiyatlarinin-durumu
6-aylik-artis-1-gunde-konut-fiyatlarinin-durumu

Tüm bunlara ek kredilerin etkisi ile insanlar toprak, arsalara yöneldi. Bu talepler doğrultusunda serbest piyasa etkisinde toprak sahibi satıcılar fiyatları tırmandırmaya başladı. Bu durum yeni yapılar için çalışmalar yapan firma veya müteahhitleri kötü etkiledi. Kredi fırsatını kullanayım derken toprak ve arsa fiyatlarının artışından dolayı zarar edebileceklerinin farkında olamayabiliyorlar.

Diğer yandan küresel kriz etkisinin de nedeni olduğu düşünülen yabancı gayrimenkul yatırımcıları dönem dönem varlıklarını hissettirseler de önceki yıla oran ile azaldı. Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi geçtiğimiz yıla oran ile çok düşük sayılarda yabancı gayrimenkul yatırımcıları ülkemizi ziyaret ediyor.

Kredi Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Ülkemizde konut fiyatları genellikle üst düzey evlere göre belirleniyor. Bu sebepten dolayı fiyatlar ortalamanın üstünde kalıyor. Bugünlerde İstanbul merkezin de 750 bin Türk lirasından aşağı ev bulmak oldukça zor oldu söyleniyor. Bu durumların İstanbul’un belirli yerlerine sosyal konut projeleri yapılırsa, merkezdeki fiyat artışı bir nebze olsun duracağı da konuşulanlar arasında.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle