Konut Kredisinde Vadenin Önemi Nedir?–Haziran ayının başlarında devreye sokulan orta gelirli ailelere düşük maliyetli kredi imkânı ile vatandaşlar ev bakmaya başladı. Faiz oranlarının düşük olması ve ilk bir sene ödeme yapılmaması da birçok vatandaşı mutlu etti. Vatandaşlar konut kredisine başvurmak için bankalara akın etmeye başladı. Hatta uzun yıllar ekarte edilemeyecek olan konut kredilerinde rekor kırıldı. Bu yazımızda ise konut kredisi çekmek isteyen ama kaç ay vade ile çekeceğine karar veremeyen vatandaşlar için kaleme aldık. Sorumuz aslında çok basit. Konut kredisinde vadenin önemi nedir?

Konut Kredisinde Vadenin Önemi Nedir? – İyi Planlanmalı

Kredi çekmeden önce hesap-kitap işlerini iyi yapmanız gerekmektedir. Ödeme gücünüze göre kredi çekmeniz size fayda sağladığı gibi kısa vadeli krediler her zaman avantajlıdır. Vade uzun olursa ödeyeceğiniz taksit tutarı düşer. Buna karşı ise toplam kredinizin geri ödeme fiyatı artmaktadır. Yani daha fazla faiz ödemiş olursunuz. Eğer daha kısa vade ile kredi çekerseniz, kredi faizini daha az öder ve toplam geri ödeme tutarı daha az olacaktır.

Mesela 0.64 faiz oranı ile 200 bin Türk lirası kredi çekeceğinizi varsayalım. 120 ay vade ile 2.392 TL aylık ödemeniz olacağı gibi toplam geri ödeme tutarı da 289 bin 249 TL olacaktır. Buna karşın 96 ay vade ile çekerseniz 2.794 Türk lirası taksit tutarınız olacaktır. Ayrıca 270 bin 416 Türk lirası da toplam geri ödeme yapacaksınız.  96 aylık vadeyi seçtiğinizde 400 TL fark ile daha fazla ödeyeceksiniz. Fakat toplamda 19 bin TL daha az öderken kredinizi daha erken bitirebileceksiniz.

Dilerseniz kredinizi belirli bir süreden sonra erkenden kapatabilirsiniz. Fakat şunu unutmamakta yarar var; Bir kredi kullandığınızda ilk taksitlerinde faiz oranı daha fazla olmaktadır. Bir kredi ödüyorsanız ilk taksitinizin büyük kısmı faizdir. Taksitleri ödemeye devam ettikçe faiz kısmı azalır. Anaparayı ödemeye başlarsınız. Erken kapatmak istiyorsanız; zamanını iyi hesaplamalısınız. Bu dönem her ne kadar bir fırsat gibi görünse de, planlamaların iyi yapılması gerektiği bir dönemdir.

Evet, sevgili dost!  Sende emlak yönetimi hakkında ve konut piyasası hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan sitemize davetlisin.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle