Konut Kredilerinde Rekor Kırıldı – Haziran ayının başında, orta gelirli ailelere konut kredisi destek paketinin açıklanmasıyla kısa sürede konut kredilerinde rekor kırıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak pandemi sürecinde insanların ekonomik yönden büyük ölçüde yıprandığını ifade ederek destek paketlerini açıklamıştı. Mobilya ve beyaz eşyadan konut kredisine kadar birçok alanda destek paketini devreye soktu. Müjdeli haberi öğrenen vatandaşlar da vakit kaybetmeden ev almaya başlamasıyla da konut kredilerinde rekor kırıldı.

Pandemi sürecinden sonra normal hayat geçiş ve ekonomik anlamda canlanma için açıklanan kredi destek paketleri rağbet gördü. 4 önemli kredi destek paketini devreye sokan kamu bankalarının önünde kuyruklar oluştu. İlk haftada günlük 840 milyon konut kredisi kullanılırken, son bir hafta da ise 4,2 milyar Türk lirası kredi kullanıldı.

2 hafta içerisinde bankaların toplam kredi hacimlerinde 36 milyar Türk lirası artış olduğu görüldü. Kamu bankalarında ise kredi hacimleri 17 milyar Türk lirası artarken, tüketici kredilerinde 269 milyar Türk lirası seviyesine ulaşıldı. Kamu bankaları, verilere göre en çok tercih edilen bankalar arasında ilk sırayı aldı.

 Kamu Bankaları; Konut Kredilerinde Rekor Kırıldı

Destek paketinin açıklanmasıyla toplam 4,2 milyar Türk lirası ile rekor kırılırken, bunun 3 milyar 747 Türk lirası kamu bankalarından geldi. 2 haftalık kısa bir süre içerisinde de konut kredilerinde 4 milyon 879 Türk lirası ile artış yaşanırken, kamu bankaları 4,1 milyar Türk lirasıyla bu alanda da liderlik koltuğunu kimseye bırakmadı.

Destek paketlerinin ne zaman son bulacağı bilinmese de uzmanlara göre yaz sezonunun sonuna kadar süreceği tahmin ediliyor. Bu salgın piyasaları bir başka etkilemiş olmak ile beraber insanlarımız bunu fırsat olarak görüp ekonomiyi doğrudan etkiler nitelikte hareketlerde bulunuyor. Ancak destek paketleri bu durumu rahatlatmak amacı ile yapılmaya devam ediyor. Görünüşe göre bu sene yaz sezonunda konut sektörü bir hayli hareketli geçecek gibi duruyor. Sende konut sektörü ile alakalı en güncel haberleri öğrenmek istiyorsan sitemizi takip edebilirsin. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı da takip ederek güncelliğinizi koruyabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle