Covid-19 Sonrası Gayrimenkul Sektörü Canlanır Mı? – Dünya genelinde koronavirüs salgını birçok sektörü etkilediği gibi konut sektörü de bu durumdan nasibini aldı. Ülkeler, küresel anlamda daha önce hiç yaşanmamış bir krizin eşiğine kadar gelirken, en çokta konut sektörü zarar gördü. Sosyal yaşamın sıfır noktasına kadar inmesi ve insanların evlerinden dışarı çıkamamaları da konut sektörünü büyük ölçüde etkiledi. Normal hayata geçiş süreci yavaş yavaş başlaması ile de inşaat sektörüne, ev almak isteyenler umutlu gözlerini çevirdi. İnşaat firmalarının akıllarında ise tek bir soru canlandı. Pandemi sonrası konut sektörü canlanırmı?

Covid-19 Sonrası Gayrimenkul Sektörü

Covid-19 sonrası gayrimenkul sektörü yapılan destekler ile toparlanması bekleniyor. Konut sektörü, 2018 yılının 2. Çeyreğinden itibaren düşüş yaşamaktaydı. 2019 yılında ise satışlar aşağı doğru seyrederken, Ağustos ayına gelindiğinde ise yükselişe geçmişti. 2020 yılının başında ise önceki senelere göre ortalamanın üstünde bir grafik çizerek satışlar arttı. Mart ayına gelindiğinde covid-19 salgınının ortaya çıkması ile satış oranları sadece %3 yükselirken, Nisan ayında ise %50’lik bir düşüş yaşandı. Bu düşüş doğrudan sokağa çıkma yasağı ile ilişkilendirilse de genellikle insanların ileriyi göremedikleri için elinde para tutma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde olan küresel felaketlerin insanlar üzerinde çok farklı etkilere sebep olması, bir çok araştırmaya konu olmuştur. Mayıs ayında ise ekonomistlere göre düşüşün devam ettiği söyleniyor.

Pandemi Sonrası Konut Sektörü Canlanır Mı?
Pandemi Sonrası Konut Sektörü Canlanır Mı?

Tarih 5 Haziranı gösterdiğinde, Bakan Berat Albayrak orta gelirli ailelere düşük maliyetli kredi imkânlarını açıklamasıyla birlikte inşaat sektöründe canlanmanın yaşanacağı söyleniyor. Pandemi sürecinde evde kalmanın önemi arttığından dolayı, müstakil ve balkonlu evlere talep arttı. Vatandaşlar, istekleri doğrultusunda ev arayışlarına başlarken, bu sebeplerden ötürü haziran ayında konut sektörünün büyük ölçüde canlanması bekleniyor.

Eğer sizde konut sektöründeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız, sitemize göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı takip edip, bir çok haberi güncel olarak görebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle