Korona virüs salgını, sağlık açısından dünya vatandaşlarını tehdit etmesi bir yana, ülkeleri de ekonomik anlamda oldukça etkiledi. İnsanlar evlerinden çıkamaz hale gelirken, sosyal hayatlarını da büyük ölçüde minimum seviyelere indirdi. Pandemi sonrasında ise insanlar birçok konuda tedirgin hale geldi. Ama en çok dikkat ettikleri konulardan biride yatırım araçları oldu.  Geçmişte kötü şeyler yaşamış olan 50’lili kuşak bu dönemde parayı nasıl saklaması gerektiğini biliyordu. Ancak devir değişti ve paranın saklanması gerekmiyordu. Yeni yatırım araçları ortaya çıkarken; vadeli mevduat hesabı faizlerinde hızlı bir düşüş yaşandı. Dolar ve altın kurları, inişli-çıkışlı seyir etmesi, borsanın düşüşü, bankların verdiği düşük faizleri, devlet tahvillerine olan güven tedirginlik sebeplerinden bazılarıydı. Özellikle pandemi sonrası vatandaşlar daha çok kar oranı sağlayan yatırım modelleri yerine güvenilir olanları seçmekte özen göstermeye başladı. Gelecekte kendilerini ne beklediğini göremeyen vatandaşlar, güvenilir olan gayrimenkul yatırım fonu ile geleceklerini öngörülebilir hale getirmeye çalışmaktalar.

gayrimenkul-yatirim-fonu

Gayrimenkul Yatırım Fonu Nedir?

“Gayrimenkul Yatırım Fonu, nitelikli yatırımcılardan katılım oranlarına karşılık olarak toplanan paralar ile, pay sahipleri hesabına inançlı mülkiyet esasları baz alınarak Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) tarafından belirlenmiş varlık ve işlemlerden oluşan portföyü işletmek amacıyla portföy yönetim şirketleri ve gayrimenkul portföy yönetim şirketleri tarafından süreli veya süresiz olarak kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan malvarlığıdır.”

Kaynak

Yatırım Fonu İnsanları Cezbetti

Orta gelirli ailelere düşük maliyetli kredi imkânlarının açıklanmasıyla konut piyasası bu günlerde hareketli geçiyor. Kredi faiz oranlarının düşmesi insanları ev almaya teşvik ediyor. Aynı zamanda Konut kredisi, uzun vadeli olmasıyla da ödeme kolaylığı sağlıyor. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlarda gayrimenkul yatırım fonunu tercih ettiler. Büyük ölçüde konut ve iş yerinden oluşan gayrimenkul yatırım fonu, 6 Milyar 500 milyon lira gibi hacme sahiptir. Sürekli denetim altında olması, kurumsal vergi vermemesi ve stopaj oranının sıfır olmasıyla en çok tercih edilen yatırım modeli olmaya başladı. Türkiye de 20 Portföy şirketinin bulunması ve şirketlerin 50 adet gayrimenkul yatırım seçenekleri sunmasıyla vatandaşlar seçim yaparken kendilerine uygun olanı seçmeleri gerekiyor.
Sizde ev almak istiyor ama konut piyasası hakkında bilginiz yoksa sitemizi ziyaret edebilir, konut piyasası hakkındaki yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz. 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle