Müteahhitlerin Ellerindeki Stoklar Bitiyor!

Müteahhitlerin Ellerindeki Stoklar Bitiyor! – Son birkaç yıldır inşaat sektöründeki ivme aşağı yönde ilerlerken bunun üstüne koronavirüs ‘ün ortaya çıkması ile de durma noktasına geldi. İvmenin yukarı çıkabilmesi ve piyasanın canlanabilmesi için devlet hamlelerini yaptı. Düşük faizli kredi ve ilk 1 yıl ödemesiz imkânlarla insanların büyük ölçüde ev sahibi olması için adeta biçilmiş kaftandı. Bu avantajdan ötürü birçok ev satıldı. Hatta son yılların en yüksek satışları gerçekleşti. Bu alanda rekor bile kırıldı. Gelinen nokta da ise artık stokların bitmesine ramak kaldığını söyleniyor. Müteahhitlerin ellerindeki stoklar bitiyor. Bu sebepten dolayı fiyatlarda artış olabilir.

Müteahhitlerin Ellerindeki Stoklar Bitiyor!

Faizler Yükseldi Durgunluk Başladı

Konya müteahhitler birliği başkanı Âdem Bulut yaptığı açıklama da “ Konut sektörü toparlanıyor diyemeyiz. Çünkü müteahhitler ellerindeki stokları tükettiler. 15-20 gündür faizlerin yükselmesinden dolayı bir durgunluk var. İnşaat malzemeleri de dövize bağlı olduğu için bunlarında satışları arttı. Özellikle demir, alüminyum, bakır, cam gibi malzemelerin önüne geçemiyoruz. Yerli ve milli üretimi destekliyoruz. Eğer yerli üretimi destekleyeceksek ve kalite standartlarını yakalayacaksak yer üretim mal almaya devam edeceğiz” dedi.

İnşaat Maliyetinin Ana Kalemi Arsadır

Âdem Bulut açıklamalarına ; “ Arsa üretilmediği müddetçe, belediyeler tarafından üretim olmadığı müddetçe maliyetlere yansıyor. Yani bizim en büyük sıkıntımız hammaddemiz arsadır. Zaten kentsel dönüşüm arsaları yüzde 40-45-50 daha fazla bunun da etkisi bulunuyor. İnşaat malzemeleri de ithal olduğu için fiyatları yükseliyor. Bu sebeplerden dolayı yerli üretime desteklersek konut fiyatlarının yüzde 20-30 civarı aşağı çekileceğini düşünüyorum. Hem Ekonomiye hem de ülkemize katkısı olur” dedi.

Her şeye rağmen projeler devam ediyor

İnşaat sektörünün geleceğinin tartışıldığı şu dönemde yarım kalan inşaatların tamamlandığı görülüyor. İskân alınanlar hatta evlere taşınanlar da bulunuyor. Her şeye rağmen projelerde devam ediyor. Yeni projeler ortaya çıkıyor. 300-400 bin Türk lirası civarlarında olacak şekilde yeni konutlar yapılıyor. Bunun haricinde daha ekonomik ve nispeten daha ekonomik evlerde projeler arasında yer alıyor. Müteahhitler geleceğe umutla bakarken, inşaat sektörü yoluna devam ediyor. Vatandaşlar ev arayışına devam ediyor.

KAYNAK

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle