Noterlerde Yeni Dönem

Noterlerde Yeni Dönem – Gayrimenkul ve otomobil piyasası geçtiğimiz günlerde hareketli geçti. Kimileri bu durumdan oldukça rahatsız olurken kimileri oldukça memnundu. Özellikle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, faizlerin oldukça düşmesi ve ilk bir yıl ödeme yapılmaması gibi seçeneklerin olması insanları cezbetti. Taleplerin oldukça fazla olması ile de konut satışlarında rekor kırıldı. Diğer bir yandan 2. el araç sektörüde oldukça hareketliydi. Otomobil piyasası da konut sektörü kadar olmasa da vatandaşların ilgisini çekmeyi başardı. Gayrimenkul ve otomobil satış işlemlerini yaparken noter huzurunda şirket yetkilileri ile imzalar atılıyordu. Artık bu imzalar yeni düzenleme ile tarih oluyor. Noterlerde yeni dönem geçiliyor. İşte detaylar;

Noterlerde Yeni Dönem

Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren trafik tescil işlemlerini, trafik şube müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan noter huzurunda yapılması birçok vatandaşı memnun etmişti. Trafik müdürlüğün de bin bir zorluklarla işlemlerin yapılması, trafik şubenin bir tane olması ve sıranın olması vatandaşları çileden çıkarıyordu. Noterlere bu trafik tescil işlemlerinin devredilmesi ile bu sorun çözülmüş oldu. Zira her Şehir de hatta her semtte noter bulunması ile işlemler daha kısa sürede ve sıra beklemeksizin halledilmeye başlandı.

ŞİRKET YETKİLİLERİ DÜZENLEMEDEN ŞİKÂYETÇİ

Düzenleme ile satış işlemleri kolaylaşırken, şirket ticaret sicil işlemleri zorlaştı. Her işte olduğu gibi bunda da rahatsız olanlar oldu. Yatırım ortamının desteklenmesi ve artması ile bu durum şirketler için can sıkıcı hale geldi. Eskiden şirket yetkilileri ile noter huzurunda imzalar atılırken artık bu işlem kabul edilmiyor. Şirket yetkililerinin sadece ticaret sicil personeli huzurunda attıkları imzalar kabul ediliyor. Aslında bu düzenleme yeni değil. 2018 yılında şubat ayı ile düzenleme yapılmasına rağmen yeni yürürlüğe geçti.

KAYNAK

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle