28 Günde 93 Bin Konut – Haziran Konut Satışı

28 Günde 93 Bin Konut – Haziran Konut Satışı – Korona sonrası kalkınma ve ekonomi paketlerini bir bir açıklayan bakanlık sayesinde bir çok insan ev sahibi oldu. Ekonomi canlansın, para akışı için yapılan bu adımlar sayesinde orta ve dar gelirli ailelerin yüzü güldü. Daha önceki yazılarımızda yazdığımız gibi; Orta gelirli ailelere düşük maliyetli kredi imkanı kapsamında toplam 28 günde 93 bin konut satıldı. Bu rakam Türkiye genelinde az gibi görünebilir ancak bu paraların akışı bir çok alanda ufak ufak kendini hissettirmeye başladı. Kıyaslama için; geçen yıl aynı dönemde toplamda 6 bin 658 konut satış işlemi gerçekleşmişti. Bu sayının neredeyse 20 katı…

28 Günde 93 Bin Konut – Haziran Konut Satışı

Haziran ayının başlarında müjdeli haberi veren Bakan Berat Albayrak, pandemi sürecinin getirdiği sıkıntıları atlatmak amacıyla kredi destek paketinin devreye alındığını söylemişti. Açıklamanın ardından kısa süre içerisinde destek paketine ilgi arttı ve konut kredilerinde rekor kırıldı.

 

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Açıkladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını 1 Haziran da devreye sokulan destek paketiyle alakalı kamu oyunu bilgilendirdi. Açıklamaya göre 1 Haziran itibari ile Türkiye genelinde 93 bin 704 kredili konut satışı işlemi gerçekleşti. Aynı zamanda 2019/2020 aynı dönemi kapsayan bir karşılaştırma verileri de paylaşıldı. 2019 yılı 1-28 Haziran tarihleri arası sadece 6 bin 658 konut satışı yapılırken, 2020 yılında aynı dönemde 14 kat daha fazla satış yapıldı.

Destek paketinin açıklanmasıyla insanlar konut almak için hızlı hareket ederken, en çok konut satışı yapılan iller de belli oldu. Verilere göre sırasıyla tabii ki en başta büyük şehirler oldu. Bunlar; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya ilk beş sırada yer aldı. Sıfır evlerde faiz oranın 0.64, ikinci el evlerde ise 0.74 olması ve ilk bir sene ödeme yapılmaması insanları cezbeden diğer kriterlerdi.

Evet, sevgili dost!  Sende emlak yönetimi hakkında ve konut piyasası hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sitemize davetlisiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı da takip etmeyi unutmayın….

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle