Pandemi Sonrası Yabancı Yatırımcılar Uzaklaştı

Pandemi Sonrası Yabancı Yatırımcılar Uzaklaştı – Orta gelirli ailelere düşük faizli kredi destek paketi açıklandığından bu yana konut satışlarında rekorlar üstüne rekorlar kırıldı. Bu satışların istatistikleri yeni yeni açıklanıyor. Faizlerin büyük ölçüde indirilmesi ile İpotekli konut satışlarında yüzde 1200’lük artış yaşandı. Haziran ayı itibari ile konut sektöründe hareketli günler geçmesine rağmen pandemi sonrası yabancılar ev almayı bıraktı.  Bu durum moralleri bozsa da Çinlilerin ev almak için yoğun talep göstermesi yüzleri güldürüyor.  İşte detaylar;

TÜİK, 2020 Haziran ayı konut satış istatistiklerinin yayınladı. Verilere göre 190 bin 12 adet konut satışı gerçekleşti. Haziran ayı konut satış barajı 190 bin adet olduğu düşünüldüğünde sonuçlar tatmin edici gözüküyor. Satışlar böylelikle son yılların rekor seviyesini gerçekleştirmiş oluyor.

pandemi-sonrasi-yabancilar-ev-almayi-birakti
pandemi-sonrasi-yabancilar-ev-almayi-birakti

Pandemi Sonrası Yabancı Yatırımcılar Ev Almayı Bıraktı

TÜİK verilerine göre pandemi sonrası açıklanan destek paketi yabancılara yapılan konut satışlarında ivmeyi yukarı çıkmasını sağlayamadı. Her yıl bu dönemlerde yabancı yatırımların özellikle İstanbul’da yaptıkları yatırımlar bir çok şeyi iyi hale getirirdi. Yabancılara konut satışı geçen senin aynı ayına göre yüzde 38 azaldı ve toplam bin 664 satış gerçekleştirildi. Konut alan yabancılar ise en çok İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, Mersin gibi büyük şehirlerden ev almayı tercih etti. İran, Irak ve Çin uyruklu vatandaşların da en çok ev alan vatandaşlar olması dikkatlerden kaçmadı. Verilere göre İranlılar 398, Iraklılar 257, Çinliler ise 78 konut alarak başı çekti. Çinliler Türkiye’den ev alması memnuniyetle karşılanırken temmuz ayı içerisinde verilerde ivmenin yukarı yönde seyir halinde olacağı belirtiliyor.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle