Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın En Pahallı Şehirleri – Her yıl düzenlenen dünyanın en pahalı şehirleri listesi bu yılda güncellendi. Yaşam maliyetleri kriterlerine göre düzenlenen sıralamada çok fazla değişiklik gözlenmedi. Liste de ilk sırada yine Hong Kong yer aldı. Hong Kong, şiddetli protestolara rağmen ilk sırayı kimseye bırakmazken ikinci sırayı da ekonomik açıdan zor durumda olan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat oldu. Dünyanın en pahalı şehirleri ekonomik açıdan her yıl değişkenlik gösterirken, bu yıl pandemi süreci de etkili olacak gibi duruyor.

Sıralamalar B Yine Şaşırtmadı

5 kıta da 209 farklı şehri kapsayan listede bu yılda Hong Kong şaşırtmadı. Uzun yıllar İngiliz sömürgesinde yaşayan Hong Kong 2000’li yıllara yakın bir zamanda Çin’e katılmayı tercih etti. O günden sonra hayatları oldukça iyi yönde değiştir. Diğer yandan yönetimlerin bazı konularda birbirleri ile zıt düştüğü de oluyor. Çinlilerin, Hong Konglu suçluların iade edilmesini yürürlüğe sokan yasa tasarısını farklı amaçla kullanacakları şüphesiyle kabul etmiyor. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü Hong Kong ta protestolar sürüyor. Olaylara rağmen Hong Kong hala dünyanın en pahalı şehirleri listesinde ilk şehir olarak birinci sırada yer alıyor. Türkmenistan da ise ekonomik açıdan şartların iyiye gitmemesi ve doğal gaz zengini olan ülkenin, enerji fiyatlarındaki düşüşle zora girdiği söylenmekteydi. Arz-talep dengesini de sağlayamaması da Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı ikinci en pahalı şehir konumuna getirdi. Listenin üçüncü sırasını da Japonya’nın başkenti Tokyo yer alırken, dördüncü sırayı Zürih ve beşinci sırayı da Singapur aldı. New York şehri ise altıncı sırada kendine yer buldu. Listenin tamamı ise şöyle;

Dünyanın En Pahallı Şehirleri

 1. Hong Kong
 2. Aşkabat
 3. Tokyo
 4. Zürih
 5. Singapur
 6. New York
 7. Şanghay
 8. Bern
 9. Cenevre
 10. Pekin

Güncel haberler ile bizi takipte kalmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir aynı zamanda bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Kaynak

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle