Emlak Yönetim Uzmanı Kimdir?

Emlak Yönetim Uzmanı Kimdir? – Gayrimenkul, yaşam alanı oluşturmak için bir ihtiyaç olmakla birlikte aynı zamanda da yatırım için tercih edilebilecek bir varlık oluşturmaktadır. Hem yaşamak için hem de gelir elde etmek için sahip olacağınız gayrimenkuller konusunda da daha iyi tespitler yapıp, daha iyi seçimler gerçekleştirmek açısından emlak yönetim uzmanları önemli bir yere sahiptir. 

Emlak yönetim uzmanı, farklı bir kavram ile birlikte gayrimenkul geliştirme uzmanı olarak da bilinir. Gayrimenkul geliştirme uzmanı, gerçekleştirilen bir inşaat projesinin arsa tespit aşamasından başlamak üzere değerleme ve satış aşamasına kadar tüm sürecin yönetilmesi konusunda sorumluluğa sahip olan kişidir.

Emlak Yönetim Uzmanlığı Sorumlulukları Nelerdir?

Genellikle özel sektörde çalışma fırsatı bulunması ile birlikte kamu kurumlarında da görev alabilen gayrimenkul geliştirme uzmanları, profesyonel sorumluluklara sahiptir. Örnek olarak bu kişilerin gayrimenkul projeleri geliştirmesi ve yeni projeler için ön etüt çalışmalarını yürütmesi gerekir. Bir uzman proje içerisinde yer alan her paydaşın doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlarken, projeler ve mülkler üzerinde varlık yönetimi sağlar. Satın alma ve satış faaliyetleri konusunda belgeler hazırlar, incelemeler yapar, tarihsel yapılar üzerinde değerleme sağlar, kentsel dönüşüm projelerinde koordinasyon oluşturur. 

Emlak yönetim uzmanı, sahip olduğu vasıf ile birlikte gayrimenkul projelerinde piyasa analizi sağlarken, finans gelişimini takip eder. Zaman çizelgeleri hazırlar, kredi derecelendirme çalışmaları yapar, pazarlama stratejileri hazırlar ve raporlama gibi çalışmalar gerçekleştirir. Aslında bir yandan da sektördeki diğer uzmanlar ve personeller ile işbirliğinde bulunarak, yapılacak her işlemin yasal bir düzlemde olmasına olanak tanır. 

Nasıl Olunur?

Prosedür gereği emlak yönetim uzmanı olunması için üniversitelerde 4 yıllık eğitim verilen gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümleri ya da emlak yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak gerekir. Bu bölümleri tamamlayan kişiler artık sorumluluklarına bağlı olarak gelen tüm vasıfları kendinde bulundurabilecektir. 

Emlak Yönetim Uzmanı – Hakan Avucan

Hakan Avucan 2008 yılında gayrimenkul danışmanlığı mesleğini seçmiştir..Başlangıçta yerel bir emlak ofisinde danışmanlığa başlamış olup 2013 yılında kurumsal bir marka olan TURYAP ile iş hayatına devam etmiştir.Hakan Avucan 2017 yılında REMAX ailesine katılarak profesyonel olarak Türkiye’nin en büyük ofisi olan REMAX CADDE ofisinde gayrimenkul danışmanlığı yapmıştır.Halen kendi firmasını açarak hem profesyonel hizmetleri vermekte olup gayrimenkul danışmanlığı mesleği nede devam etmektedir.

Sizde böyle bir sayfada yer almak isterseniz lütfen bizimle irtibata geçin.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle