Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler -Haziran ayı itibariyle Finansman destek paketi devreye alınması ile konut kredilerinde rekor kırıldı. Vatandaşlar yeni evlerini almak için hesap yaparken akıllara konut sigortasında dikkat edilmesi gerekenler geldi. Peki, dikkat edilmesi gerekenler neler? Vatandaşlar neleri bilmeleri gerekiyor?

Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut sigortası ile hem evinizi hem ailenizi güvende tutun.

Konut Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

Konut sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir üründür. Konut sigortası her ne kadar isteğe bağlı olsa da bir süredir zorundalık haline geldi. Yangınlar, depremler vb bir çok sorun ile yaşam mücadelesi verdiğimiz bu dönemde önemini her geçen gün daha da arttırıyor. Birincil yaşam alanı olarak kullanılan evler, sigorta dolayısı ile şahsınızı ve sevdiğiniz insanları koruma altına alan en önemli sigorta türlerinden biridir. Yaşam alanlarınızı yangına, hırsızlığa, teröre, kazalara ve daha pek çok olumsuz duruma karşı güvence altına alır.  Ayrıca konut sigortası, telafisi en zor durumların dahi üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Konut Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orta gelirli ailelere düşük maliyetli kredi imkanları sunulması birçok insanı sevindirdi. Özellikle kredi faizlerindeki indirim ve bir yıl geri ödeme alınmaması insanları kredi kullanımına sevk etti. Ev sahibi olmak isteyenler ev arayışlarına başladı. Akabinde bankalara giderek konut kredisi için başvuru gerçekleştirdi. Başvurulardan sonra ise konut sigortası yaptırmak gerekiyor. Vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar neler? İşte detaylar;

  • Konut sigortası yapan şirketler, müşterilerine geniş yelpazede seçenekler sunuyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar seçenekleri iyi değerlendirmeleri gerekiyor.
  • Sigorta yaptırırken konut satış bedeli değil, inşa bedeli önemlidir. Bu konu oldukça önemlidir. Zira Gereğinden fazla miktarda ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
  • İsterseniz konut sigortası yaptırırken içindeki eşyaları da sigortalatabilirsiniz.

Konut Sigortasının Ücreti Ne Kadar?

Konut sigortası ücretini çok sayıda faktör etkilemektedir. Konutun bulunduğu çevre oldukça önemlidir. Binanın merkezi bir yerde olması, gelişime açık bir yerde olması gibi etkenler lokasyon açısından önemli faktörlerdir. Binanın yapılış tarzı, Binanın brüt metrekaresi gibi birçok etmen sigorta ücretini etkilemektedir. Bu etkenleri bilmeden bir fiyat biçmek doğru olmayacaktır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle